УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА е-ШАЛТЕРА РЕПУБЛИЧКЕ ДИРЕКЦИЈЕ ЗА ИМОВИНУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Електронски захтев подноси се преко е-Шалтер Републичке дирекције за имовину Републике Србије (РДИ)
Подношење захтева
Захтев се може поднети:
а) у своје име - захтев подноси лице чији су подаци уписани у образац захтева. Уз захтев прилаже и доказ о идентитету;
б) у име другог лица - захтев се подноси у име лица чији су подаци уписани у образац захтева. Уз захтев се, осим доказа о идентитету лица за које се подноси захтев, прилаже и доказ о основу за подношење захтева:
- пуномоћник прилаже оверено пуномоћје лица у чије име подноси захтев;
- законски заступник прилаже акт надлежног органа: решење о стратељству над лицем у чије име подноси захтев, родитељ уз захтев прилаже извод из матичне књиге рођених за малолетно дете;
- уколико поднесак за лице запослено код правног лица у оквиру законског овлашћења подноси законски заступник правног лица, односно лице овлашћено од стране правног лица за подношење захтева, уз захтев прилаже решење АПР-а о упису њега као заступника послодавца у регистар, односно оверено пуномоћје правног лица за подношење захтева.
Свака злоупотреба идентитета санкционисана је законом. Напомињемо да неовлашћено прикупљање, обрада, коришћење и употреба личних података у сврху за коју нису намењени, у смислу члана 146. Кривичног законика („Сл. гласник РС“, бр. 85/2005, ...35/2019), представља кривично дело.
Обавезе подносиоца захтева
Образац захтева се електронски попуњава помоћу програма Adobe Acrobat Reader и дигитално потписује квалификованим електронским сертификатом. Уколико подносилац захтева не поседује квалификовани електронски сертификат, биће у обавези да на захтев овлашћеног службеног лица РДИ накнадно достави потписан захтев у папирном формату – у супротном, такав захтев се неће узети у даље разматрање.
Лице чији су подаци унети у образац захтева, односно лице које на основу овлашћења за заступање подноси у име другог лица захтев под кривичном и материјалном одговорношћу тврди да су подаци уписани у образац захтева истинити, да се односе на лице чији су подаци уписани у образац захтева и да су докази који су уз захтев приложени валидни, односно тачни и верни оригиналу.
Подносилац захтева је у обавези да на захтев овлашћеног службеног лица које одлучује по захтеву достави оригинале, односно оверене фотокопије доказа који су неопходни за одлучивање, а који се не могу прибавити по службеној дужности, укључујући и доказе које је приложио електронским путем. Од подносиоца захтева могу бити тражени оригинали или оверене копије и других доказа којима располаже, чије би прибављање по службеној дужности утицало на дужину трајања поступка.
Обавезе РДИ
Електронски захтев се заводи са датумом пријема електронског захтева и даљи поступак по захтеву спроводи се на исти начин као да је захтев поднет непосредно у службеним просторијама РДИ или путем поште.
Обрада података
У складу са чланом 103. Закона о општем управном поступку („Сл. гласник РС“, број 18/16, 95/18 и 2/23) којим је прописано да орган може да изврши увид, прибавља и обрађује личне податке о чињеницама о којима се води службена евиденција када је то неопходно за одлучивање, осим ако странка изричито у захтеву изјави да ће те податке прибавити сама, РДИ на основу Закон о заштити података о личности („Сл. гласник РС“, број 87/18) обрађује личне податке у сврху остваривања и коришћења права из пензијског и инвалидског осигурања.
Сагласност за обраду података
Подношењем електронског захтева подносилац је сагласан да РДИ личне податке унете у образац захтева унесе у своје евиденције, обрађује, као и да прикупља податке о чињеницама о којима се води службена евиденција (осим ако у образцу захтева подносилац изричито изјави да ће све, односно поједине податке прибавити лично), а који су неопходни за одлучивање по захтеву.